KONTAKT
Turystyka - Noclegi Turystyka - Gastronomia Turystyka - Atrakcje turystyczne Wyspa Sobieszewska - Mapa wyspy Polecamy - Galeria zdjęć Wyspa Sobieszewska - Komunikacja
Najnowsza mapa turystyczna Wyspy Sobieszewskiej

Niedawno powstała Lokalna Organizacja Turystyczna "Wyspa Sobieszewska" ma już pierwszy sukces na swoim koncie. Wydała właśnie, we współpracy z Gdańską Organizacją Turystyczną, pierwszą mapę turystyczną Wyspy Sobieszewskiej w wersji bezpłatnej. Mapa formatu A4 opracowana została przez wydawnictwo Eko-Kapio z Gdańska, które dostarczyło podkłady oraz wykonało projekt graficzny. Zawartość mapy, zwłaszcza zaznaczenie obiektów, opisy oraz wybór zdjęć są natomiast wyłącznym dziełem członków LOT-u. Poniżej prezentujemy miniaturkę tej mapy oraz treść, która znalazła się na jej rewersie.

Pobierz mapę w wersji PDF (4,1 MB)
Mapa Wyspa Sobieszewska 1:40 000. Data wydania: czerwiec 2014.

Na drugiej stronie mapy możemy przeczytać:
Wyspa Sobieszewska to nadmorska dzielnica Gdańska, oddalona od centrum miasta o 15 minut jazdy samochodem. Jest to jedna z trzech wysp polskiego pobrzeża Bałtyku. Ponadto od 1994 r. posiada status wyspy ekologicznej, który gwarantuje zachowanie przyrody w naturalnym stanie. Lokalizacja blisko Gdańska / Trójmiasta i mikroklimat Wyspy sprawiają, że jest to dobre miejsce na atrakcyjny nocleg nad morzem w czasie krótkiej wizyty w Gdańsku lub dłuższego urlopu. Łączna długość plaż na Wyspie Sobieszewskiej wynosi 11 km. Są szerokie, z pasem wydm, który chroni przed wiatrami wiejącymi od strony lądu. Dojazd spod dworca PKP Gdańsk Główny autobusami miejskimi nr: 186, 112 i 212. Zmotoryzowani jadący drogą A1 lub S6 powinni kierować się na drogę S7, z której należy zjechać na węźle Gdańsk Wschód, żeby po 5 minutach dojechać na miejsce.

Opisy atrakcji zaznaczonych na mapie:
Punkt 1. Rezerwat "Ptasi Raj".
Utworzony w 1959 r. jako ostoja ptactwa wodnego i błotnego. Położony jest u ujścia Wisły Śmiałej, po stronie prawobrzeżnej. Jest atrakcyjnym terenem dla ptaków wróblowatych oraz wodno-błotnych związanych z trzcinowiskiem. Podczas migracji i zimowania zaobserwować można tu różne gatunki kaczek, łabędzi i gęsi, a także mew, rybitw i ptaków siewkowatych. Bogactwo i różnorodność wędrownych ptaków przyciąga drapieżniki: bieliki, sokoły wędrowne, myszołowy, jastrzębie i krogulce.
Przez rezerwat prowadzi ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi oraz dwiema dużymi wieżami widokowymi, pozwalającymi na obserwację ptaków wodnych. Początek trasy i tablica informacyjna o ścieżce znajdują się przy wejściu do rezerwatu, położonym przy pętli autobusu nr 186 w Górkach Wschodnich. Tu też zlokalizowany jest mały parking. Ścieżkę można odwiedzać przez cały rok.

Punkt 2. Wisła Śmiała i Kamienna Grobla.
Wisła Śmiała powstała w 1840 r., gdy w wyniku zatoru lodowego Wisła przerwała wydmy i znalazła nowe ujście do morza. Nazwę nowemu ujściu rzeki nadał Wincenty Pol. Miejsce można podziwiać z kamiennej grobli, która oddziela rzekę od jeziora Ptasi Raj. Groblą można dotrzeć do falochronu i plaży położonej niedaleko ujścia.

Punkt 3. Zabudowania Górek Wschodnich.
To dawna osada rybacka, a obecnie kameralne osiedle ze Stacją Ornitologiczną PAN i zachowanymi historycznymi chatami, dwiema wędzarniami ryb oraz unikalnym budynkiem hali dawnego portu lotniczego wodnopłatowców z czasów Wolnego Miasta Gdańska, w którym mieszczą się pracownie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Warta odwiedzenia jest Wydma Edukacyjna będąca miejscem życia dla kilku unikatowych nadmorskich gatunków roślin.

Punkt 4. Rezerwat "Mewia Łacha".
Jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w polskiej strefie przybrzeżnej - miejsce, gdzie w sposób naturalny żyją bałtyckie foki. Rezerwat został utworzony w 1991 r. celem ochrony kolonii lęgowych rybitw, ptaków siewkowatych i blaszkodziobych. Można tam spotkać blisko 300 gatunków roślin oraz blisko 120 gatunków ptaków wędrownych w tym migrujących z Syberii biegusów zmiennych. Świetne warunki do żerowania znajdują tu różne gatunki mew, ostrygojady, kormorany, łabędzie, biegus rdzawy, sieweczki rzeczne i obrożne, kaczki lodówki, gągoł i czernica oraz rybitwa czubata i popielata (ujście Wisły jest dla niej jedynym w Polsce stanowiskiem lęgowym). Występuje tu największa w Europie koncentracja mewy małej. W sezonie wiosenno-letnim na terenie rezerwatu funkcjonuje obóz ornitologiczny Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling. Spacer objętą ich patronatem ścieżką dydaktyczną i możliwość obserwacji natury to gwarancja ciekawej wyprawy. Do rezerwatu można dojść plażą lub z portu w Świbnie, gdzie znajduje się parking dla zmotoryzowanych, idąc wzdłuż Wisły.

Punkt 5. Ujście Wisły i Port w Świbnie.
31 marca 1895 r. o godz. 15:45 Wisła popłynęła do Zatoki Gdańskiej nowym ujściem. Ogromna inwestycja, śmiały projekt, solidność wykonania - w efekcie nowe ujście rzeki Wisły. Powstał kanał o długości 7 km, szerokości 250-400 m, otoczony wysokimi na 10 m wałami. 3 metry pod dnem przekopu ułożono materace z faszyny, obciążono je ogromną ilością kamieni dostarczonych z wyspy Bornholm i Prus Wschodnich. To seria powodzi, które wyrządziły Żuławom dotkliwe straty, była przyczyną podjęcia tego niezwykłego wyzwania. Piaszczyste łachy u ujścia Wisły upodobały sobie foki szare, których duże grupy można podziwiać z plaży. W Świbnie znajdują się port rybacki, placówka ratownictwa SAR i stacja badawcza IMGW.

Punkt 6. Śluza w Przegalinie.
Śluza, oprócz ochrony Żuław Gdańskich przed wielką wodą Wisły, ma zapewnić swobodne przepływanie statków. Oddana do użytku w 1895 r. śluza Północna jest niezwykle interesującym obiektem hydrotechnicznym. Od 1992 r. stanowi ciekawy obiekt historyczny i punkt widokowy na nową śluzę Południową, most zwodzony i żeglujące tą drogą jednostki pływające. Śluza Przegalina Południowa jest obecnie jedynym stopniem na drodze wodnej Wisły Gdańskiej.

Punkt 7. Najdłuższy most pływający w Polsce.
Łączy Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem i ma 180 m długości. Składa się z dziewięciu przęseł. Środkowe przęsło o szerokości 30 m jest ruchome i umożliwia otwieranie mostu, aby przepuścić żeglarzy. Most jest czynny cały rok. (dop. red. Czytaj więcej o moście pontonowym).

A oto link do mapy w wersji PDF (2 strony), którą można wydrukować - pobierz mapę wyspy (4,1 MB)


BG (01.07.2014)

Copyright © 2000-2018 by Bartosz Gast & Maciej Kifner. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Engine aplikacji: Dobis.pl       Design: Siter.pl 

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić poprawne działanie witryny.

Patronat nad serwisem    Hotel Bartan Sobieszewo