Back to top

Sobieszewo na starych pocztówkach

"Sobieszewo na starych pocztówkach" to seria kalendarzy ściennych, w których publikowane są przedwojenne pocztówki i zdjęcia dawnych miejscowości na Wyspie Sobieszewskiej wzbogacone ciekawymi opisami. Kalendarze wydawane są od 2012 roku przez pasjonatów historii Wyspy Sobieszewskiej - Bartosza Gast i Macieja Mogilnickiego. Aktualna, 10. edycja na rok 2021 będzie ostatnim wydaniem tego wyjątkowego kalendarza.

Wydane dotychczas kalendarze na lata 2012 - 2021 zawierają nieznane ujęcia obiektów i miejsc z Wyspy Sobieszewskiej z początku XX w. Należą do nich m.in.:
- Dom Zdrojowy "Kurhaus Bohnsack", który stał w Sobieszewie nad Wisłą
- Hala Plażowa "Strandhalle", która znajdowała się na plaży w Sobieszewie, przy dzisiejszym wejściu nr 16
- przeprawa promowa w Sobieszewie
- port rybacki w Świbnie
- śluza w Przegalinie
- budynki wielu gościńców, restauracji, willi, pensjonatów i hoteli w Sobieszewie i innych miejscowościach na wyspie.

Największą wartością każdego wydania są unikatowe opisy prezentowanych pocztówek i fotografii, których autorami są Bartosz Gast i Maciej Mogilnicki - pomysłodawcy i wydawcy kalendarza.

Ulotka informacyjna kalendarza "Sobieszewo na starych pocztówkach"
Ulotka informacyjna kalendarza "Sobieszewo na starych pocztówkach" 2019

Zamówienia na kalendarz 2021 są przyjmowane pod adresem: kalendarz@wyspa.pl lub telefonicznie: 604 107 207. Odbiór kalendarzy na recepcji w Hotelu Bartan w Sobieszewie (codziennie w godz. 8:00 - 22:00). Cena: 49 zł za sztukę. Możliwa jest również wysyłka kurierem pod wskazany adres (dopłata 15 zł za przesyłkę, max. 5 kalendarzy w paczce). W sprzedaży znajdują się także archiwalne wydania na lata: 2012, 2013, 2014 i 2017. Cena kalendarzy archiwalnych: 45 zł/egz. W połowie 2021 r. planowany jest dodruk brakujących roczników.