Back to top

Ścieżka rowerowa Sobieszewo - Świbno

Droga rowerowa Sobieszewo - Świbno to fragment międzynarodowej trasy rowerowej R10 (EuroVelo 10), przebiegającej dookoła Morza Bałtyckiego. Na Wyspie Sobieszewskiej ścieżka ma długość 7 km i łączy 2 największe osiedla na wyspie: Sobieszewo (od nowego mostu) oraz Świbno (do przeprawy promowej na Wiśle Przekop). Prowadzi wzdłuż ul. Turystycznej i Boguckiego (fragment drogi wojewódzkiej nr 501), która stanowi główną oś komunikacyjną Wyspy Sobieszewskiej.

Powstała w 2019 roku ścieżka rowerowa pozwala rowerzystom na bezpieczne i komfortowe poruszanie się po wyspie. Przebiega równolegle do lasu wydmowego i plaży, przez co umożliwia dotarcie do mniej popularnych dróg prowadzących do morza.

Dwukierunkowa ścieżka, o szerokości 3 metrów, na wybranych odcinkach stanowi ciąg pieszo-rowerowy. Oznacza to, że mimo, iż jest oznakowana jako trasa rowerowa, z uwagi na brak chodnika dopuszczony jest na niej ruch pieszych. Na szczęście ścieżka jest na tyle szeroka, że umożliwia swobodne omijanie osób nią spacerujących.

Parametry ścieżki Sobieszewo - Świbno:
- nawierzchnia asfaltowa na odcinku 4,5 km, na pozostałych fragmentach kostka bezfazowa, momentami brukowa
- długość: 7 km, szerokość: 3 m (w centrum Sobieszewa zwężenie do 1 m na odcinku ok. 1 km)
- trasa płaska, brak przewyższeń (z wyjątkiem niewielkiego podjazdu na wał przeciwpowodziowy w Świbnie)
- ścieżka oświetlona na całej długości
- miejsca odpoczynku: ławki, stojaki dla rowerów
- trasa równoległa do asfaltowej drogi głównej - w przypadku dużego natężenia ruchu rowerzystom towarzyszy hałas przejeżdżających samochodów.

Wybierając się z rowerem na Wyspę Sobieszewską warto połączyć jazdę opisaną ścieżką rowerową z niebieskim szlakiem rowerowym po Wyspie Sobieszewskiej im. Wincentego Pola, który zatacza pętlę wokół wyspy.

Więcej o trasie R10 i jej przebiegu przez Wyspę Sobieszewską (mapa do pobrania) na: Rowerowy Gdańsk